Ziņas

Kāzu tradīcijas īpašām kāzām

Lai arī cik individuāls tiek veidots kāzu scenārijs, teju katrā no tiem tiek iekļautas kādas tradicionālas lietas, kas reizēm tiek arī interpretētas. Esam apkopojuši Latvijā iecienītākās un biežāk savos kāzu scenārijos iekļautās latviskās un aizgūtās kāzu tradīcijas.

Laika gaitā daudzas kāzu tradīcijas un to skaidrojumi ir mainījušies, taču ir arī tādas, kas dzīvo cauri laikiem, pie tam dzīvo pat vairākās pasaules valstīs.

Līgavas tēvs ved meitu pie altāra. Šī kāzu tradīcija simbolizē faktu, ka tēvs it kā ir gatavs savu meitu no vecāku paspārnes nodot jaunā vīra rokās, dod viņu savienībai savu svētību.

7 tilti. Arī tilti, vēlams pārim kāzu dienā piestāt pie septiņiem, simbolizē pāreju no viena stāvokļa uz citu - no "mans, tavs" uz "mūsu". Pie katra no tiltiem parasti tiek veikti kādi darbiņi, ko jādara abiem kopā, demonstrējot, ka jaunais pāris pratīs sadarboties un sastrādāties.

Pirmais valsis. Lai gan tas tiek dēvēts par "pirmo valsi", taču ļoti bieži pāri izvēlas pirmo deju nevis valsi, bet kādu sev tīkamu un romantisku dziesmu, kuras laikā ļaujas dejai, romantiskai noskaņai. Tas ir kā vēlējums skaistai kopējai dzīvei, kā dejai.

Tosti. Arī šī kāzu tradīcija ienākusi Latvijā, šķiet, uz ilgu palikšanu. Pie svinību galda viesi, kuri to vēlas, var teikt dažādus tostus, kas parasti ir kā laba vēlējumi jaunajam pārim.

Līgavas nešana pāri slieksnim. Rituāls radies Itālijā, kad jaunā sieva esot izlikusies, ka negrib doties guļamistabā. Ticis uzskatīts, ka ir pieklājīgi dāmai šādā brīdī imitēt vilcināšanos. Citi avoti atklāj, ka līgavu nes pāri slieksnim, lai pasargātu no ļaunajiem gariem. Savukārt tradīcija pirms sliekšņa saplēst šķīvi nāk no Vācijas - lauskas nesot laimi, bet dažviet lausku skaits paredzot bērnu skaitu.

Rīsu, rožu ziedlapiņu mešana. Tradīcija aizsākusies senajos Austrumos. Rīsi simbolizē auglību, laimi un labklājību. Rīsi tiek mesti pāri jaunajam pārim, lai laulība tiktu svētīta ar daudziem bērniem. Savukārt rožu ziedlapiņas pēc baznīcas ceremonijas pāri jaunlaulātajiem parasti kaisa bērni, vēlot, lai jaunajiem ir ziediem kaisīta kopīgā dzīvošana.

Ziedi vecākiem. Kāzu dienā jaunais pāris mēdz dāvāt ziedus vecākiem, tādējādi sakot paldies par līdzšinējām rūpēm un audzināšanu.

Atbalsta grupas. Līgavas mēdz sev uzaicināt līgavas māsas, kas stāv tuvumā pie altāra un simboliski palaiž prom no jauno meitu pulciņa līgavu. Tā ir kā atbalsta grupa, kas palīdz līgavai šajā dienā justies vēl labāk un patīkamāk.

Kolektīva fotografēšanās. Tradīcija tiek ievērota teju visās kāzās, kad pie baznīcas (vai citur) visi kāzu viesi sapulcējas lielajai kopbildei. Tā būs skaista atmiņa nākotnei, kas ļaus atcerēties, kuri cilvēki bija blakus pāra īpašajā dienā.

Līgavas pušķa mešana. Šī tradīcija kāzās parasti saistās ar lielu jautrību - līgava savu pušķi met neprecēto meiteņu pulciņā, uzskatot, ka tā, kurai izdosies pušķi noķert, precēsies nākamā.

Tortes griešana. Pēc pirmā valša seko kopīga tortes griešana, līgavai un līgavainim abiem kopā veicot šo darbiņu, tiek simbolizēta viņu spēja kopīgi darboties. Ēdienam vispār ir simboliska nozīme - tas vēlē pārticīgu kopdzīvi. Ar torti tiek cienāti viesi, tādējādi arī viņi piedalās rituālā.

Līgavas zagšana. Agrāk tika uzskatīts, ka līgavu zog tikai gadījumos, ja kādam līgavainis ne īpaši patīk, mūsdienās gan šī tradīcija ir mainījusies un līgavas zagšana pārvērtusies vairāk par atrakciju, kas pārbauda, cik tālu līgavainis ir gatavs iet, lai cīnītos par savu līgavu, cik ļoti stipri viņu mīl.

Mičošana. To piekopj teju katrās kāzās Latvijā, kas tiek svinētas plašākā radu un draugu pulkā. Rituāls notiek pusnaktī, dziedot dziesmas līgava simboliski atvadās no savas jaunās meitas dzīves un savām draudzenēm, dodamās sievas kārtā - to simbolizē sievas aubes uzlikšana galvā. Līdzīgs rituāls jāveic arī jaunajam vīram. Abiem jaunlaulātajiem var tikt piešķirti arī dažādi saimniecības priekšmeti un pamācības kopdzīvei.

Jaunlaulāto guldināšana. Tajā piedalās visi kāzu viesi, pavadot jaunos ar dziesmām un atstājot divatā viņiem paredzētajā guļamtelpā. Parasti tās durvis tiek aizslēgtas, pie tām var pat atstāt sargus, bet pārējie viesi dodas turpināt svinības, tā simbolizējot laimes un pārticības vēlējumus jaunajai ģimenei.

Atkāzas. Šī ir iespēja atcerēties kāzas, dalīties ar saviem tuvajiem priekā par šo dienu. Atkāzas tiek atzīmētas nedēļu pēc kāzām, nereti gan arī pēc medusmēneša. Atkāzās tuvākajiem ir iespēja kopā noskatīties kāzu foto un video, atcerēties jaukākos piedzīvojums.


Iesaki