Kāzu galds
Kāzas ir vienas no lielākajām svinībām. Tās tiek rīkotas vismaz reizi ikviena cilvēka dzīvē. Tieši tāpēc ir rūpīgi jāpārdomā to organizācija un jāveic rūpīga plānošana. Kāzu galda klāšana ir viena no šādas plānošanas sastāvdaļām. Liela uzmanība jāpievērš tam, vai visiem viesiem būs ērti sasēsties pie kāzu galda, lai mierīgi un patīkami varētu baudīt kāzu mielastu. Tāpat uzmanība ir jāpievērš kāzu galda noformējumam, jo tas palīdzēs rast patīkamo un īpašo svētku noskaņojumu.
Visieteicamākais būtu kāzu galdu klāt vienā telpā, jo tādējādi viesi varēs justies omulīgāk un tā veidosies kopības sajūta. Pie kāzu galda ikvienam viesim ir jāparedz 60cm liela vieta, bet jaunajam pārim vismaz 70-80cm. Krēsli pie kāzu galda ir jānovieto ar nelielu atstarpi, lai, pieejot pie tā, tos varētu viegli pacelt un viesim būtu ērtāk apsēsties. Pie kāzu galda nepieciešamības gadījumā var izmantot arī solus.
Ļoti veiksmīgs risinājums ir kāzu svinību telpā novietot galdu, kas paredzēts dāvanām. To var glīti noformēt un novietot uz tā, piemēram, skaistu ziedu pušķi.
Nav pareizi, ja jaunais pāris kāzu svinību vietā ierodas pirms viesu atbraukšanas. Tāpat nepiedodami ir, ja jaunajam pārim liek atsevišķi ar katru viesi saskandināt glāzes un tās izdzert, pirms doties pie mielastu galda. Kaut gan šī tradīcija ļoti biezi tiek izmantota.
Brīdī, kad tiek sveikts jaunais pāris, nevajadzētu viesiem piedāvāt tortes gabalu. Jo tas apgrūtina viesiem sveikt jauno pāri, kā arī mazina apetīti pirms došanās pie kāzu galda. Arī galda greznošanai torte nav paredzēta, jo tādējādi tā zaudē garšu un aromātu. Torti var piedāvāt tikai pie kafijas.
Kāzu galda klāšana ir atkarīga no tā, ko paredz kāzu rīkotāji - siltas vai aukstas vakariņas, pusdienas un aukstas vakariņas, kafiju. Kāzu galda klāšanai izmanto tikai vienkrāsainus galdautus. Vasarā - baltus vai tonētus, bet ziemā - siltās krāsās, piemēram, oranžus.
Vēlams, lai kāzu galds nav raibs, tam nevajadzētu radīt sajūtu, ka kāzu galds ir salasīts no dažādām sīkam lietām. Traukiem jābūt vienādiem un pieskaņotiem galdautam. Svinīguma sajūtu piešķir balti trauki ar zeltītu vai citādas krāsas maliņu, kā arī stikla vai kristāla un metāla galda piederumu mirdzums.
Salvetes ir obligāta prasība pie katra šķīvja. Tām jābūt locītām no iecietināta auduma. Jā kāzu galdam tomēr nav iespējas sagādāt vienādus traukus, tad visus vienādos traukus liek gar vienu galda malu, bet citāda raksta traukus liek kāzu galda otrā pusē. Kāzu galdā nedrīkst trūkt ne galda rīku, ne glāžu. Minimālais glāžu skaits ir trīs - limonādei, vīnam un stiprajam alkoholiskajam dzērienam.
Galda rotājumiem jāatspoguļo sezona. Ziemā rotājošais elements varētu būt miršu, brūklenāju zariņi, kas pārsieti ar baltu lenti. Bet vasarā - sīki ziediņi, kas sasieti mazā pušķītī vai 1-3 lielākiem ziediem. Krāsa - galvenokārt gaiša vai kontrastējoša ar galdautu. Ziedus novieto virs salvetes. Tāpat galdu var rotāt ar ziedu vītnēm, lentēm vai sloksnītēm no līgavas plīvura auduma. Kāzu galdam īpašu svētku noskaņojumu piešķir svečturi. Sveču liesmas rada omulības sajūtu. Svečturiem gan būtu jābūt pietiekami augstiem, lai tie paceltos pāri uz kāzu galda novietotajiem traukiem.
Konkrētus ieteikumus galda ēdienkartes sastādīšanai un galda klājumam ir grūti sniegt. Jāņem vērā arī tas, ka katrai saimniecei būs savi ieteikumi un pieredze.
Katram jaunajam pārim būs savs variants un savas vēlmes kādam jābūt kāzu galdam. Ja tiek rīkotas tikai vakariņas, tad būtu ieteicams piedāvāt auksto galdu ar daudziem ēdieniem.
Sastādot kāzu mielasta ēdienu nevajadzētu izvēlēties pārāk treknus ēdienus un gatavot tos lielos daudzumos. Vienam cilvēkam jāparedz 0,5kg ēdiena. Nav vajadzīgs aprēķināt katra ēdiena daudzumu katram cilvēkam, izņemot rasolu. 30 cilvēkiem nepieciešamas 15 porcijas rasola. Ja starp laulības ceremoniju un svētku mielastu ir liels starplaiks, tad, protams, ir jārēķinās ar viesu lielāku ēstgribu. Pie tam jaunieši apēd vairāk.
Aukstajam galdam 30 viesiem ir nepieciešams: 10kg svaigas un 2kg žāvētas gaļas(pīrāgiem), 3 svaigas vistas, 3 žāvētas vistas, 3kg svaigu zivju, 2kg mazsālītu zivju, 30 olas, 1,5kg sviesta, 2kg krējuma, 2kg siera, 2kg tauku (cepšanai), 10kg kartupeļu, 2kg svaigu gurķu, 3kg mazsālītu gurķu, 2kg tomātu, 1kg riekstu, 3 burciņas majonēzes, 200 želatīna, 3kg sīpolu, 6 klaipi baltmaizes, 3 klaipi rupjmaizes.
Alkohola lietošana ir ļoti individuāla. Šampanieti paredz vienam cilvēkam vismaz vienu glāzi (200g). Saldumi - 2 tortes, 2 kg dažādu cepumu un konfekšu. Maizītes un pīrādziņi - katram pa divi.
Ja izvēlas aukstā galda variantu, tad var ēdienkartē iekļaut siera bumbiņas, cūkas karbonādi želejā, cūkgaļas vai liellopu gaļas ligzdiņas, pildītas olas, tomātus, ēdienus no vistas gaļas, zivju ēdienus, dažāda veida salātus. Ja kāzas tiek rīkotas siltā laikā, tad gan vajadzētu pievērst uzmanību salātiem un izvēlēties tādus, kuri ātri nesaskābst.
Vakariņu laikā obligāti jābūt kafijas galdam.
Bagātīgāks un darbietilpīgāks kāzu galda klāšanas variants ir klājot karsto maltīti. Ja pasniedz karstos ēdienus, tad no aukstā galda ir nepieciešama tikai trešdaļa no minētā daudzuma. Latviešiem ir pieņemts, ka sēžoties pie galda, tiek piedāvāts karsts buljons ar pīrādziņiem, tad - aukstie uzkožamie, tad nomaina šķīvjus, galda rīkus un piedāvā karsto ēdienu.
Karsto ēdienu vajadzētu īpaši pārdomāt, lai tas atšķirtos no pierastajiem mājas pusdienu variantiem. Tie varētu būt gaļas "čiekuri", gaļas veltnīši ar žāvētām plūmēm, kā arī neatņemama sastāvdaļa ir sautēti kāposti ar desiņām.
Karstajam ēdienam jāparedz 0,5kg gaļas katram cilvēkam. Tāpat vajag vairāk paredzēt tauku, eļļas cepšanai un kartupeļu. Maize tiek patērēta mazāk nekā aukstajam galdam. Saldajā var pasniegt arī saldos ēdienus atsevišķos trauciņos. Saldajam ēdienam paredz 100g putukrējuma vienam cilvēkam, ja gatavo krēmu. Saldo galdu var taisīt arī tikai izmantojot augļus, jo būs taču kāzu torte.
Otrās dienas kāzu galdā liek visu, kas palicis no iepriekšējās dienas. Kāzu viesi noteikti būs priecīgi no rīta apēst buljonu, soļanku vai arī auksto zupu.